Норки ценни кожи

Отглеждането на животни за ценни кожи представлява риск за общественото здраве и трябва спешно да бъде прекратено

Регламент (ЕС) 2016/429 за заразните болести по животните е приложим от 21 април 2021 г. и цели по-доброто ранно откриване и контрол на болестите по животните, за намаляване на появата и последиците от епидемиите при животните.

25.5.2021

От ЧЕТИРИ ЛАПИ смятаме, че има необходимост от спешни мерки във връзка с отглеждането на животни от вида Американска норка на територията на Република България. Регламент (ЕС) 2016/429 за заразните болести по животните, който влезе в сила на 21 април 2021 г., постановява, че компетентният орган на засегнатата държава членка, в зависимост от сериозността на положението и съответната болест или опасност, незабавно взема мерки.  

Вижте нашите аргументи и подкрепете искането ни за незабавни мерки за прекратяването на отглеждането на животни за ценни кожи в България като изпратите становище до Министъра на земеделието, храните и горите!

Животни за ценни кожи

Регламент (ЕС) 2016/429 за заразните болести по животните е приложим от 21 април 2021 г. и цели по-доброто ранно откриване и контрол на болестите по животните, за намаляване на появата и последиците от епидемиите при животните. Регламентът очертава възможност за гъвкава и бърза реакция при наличие на болест или опасност. Освен това Регламент (ЕС) 2016/429 за заразните болести по животните има за цел да адресира различни видове промени, включително социални.

От ЧЕТИРИ ЛАПИ смятаме, че фермите за кожи представляват заплаха за общественото здраве и имат потенциал да станат резервоари за коронавирус и други болести и съответно представляват такава опасност, защото:

Още преди време Европейският център за превенция и контрол на заболяванията, Стокхолм, Швеция идентифицира поровите, към които се отнасят и норките, като разпространяващи гостоприемници на грипни вируси.

Норки в клетки

През изминалата година имаше огнища на SARS-CoV-2 в повече от 400 ферми за норки в десет държави-членки на ЕС, с милиони засегнати животни. Предвид условията на живот във фермите за ценни кожи, след като едно животно е заразено, вирусът се разпространява бързо. Скоро стана очевидно, че вирусът може не само да се разпространява между отглежданите норки и да мутира, но също така може да се предаде обратно на хората и в дивата природа чрез животните, попаднали в околната среда около ферми за норки, изследвани в Северна Америка.

Съвместна оценка от Световната здравна организация (СЗО), Световната организация за здравето на животните (OIE) и Организацията по прехрана и земеделие (FAO) предупреди, че съществува значителен риск COVID-19 да бъде предаден от норки на хората.

НЕОБХОДИМА НИ Е ВАШАТА ПОДКРЕПА

Необходима е неотложна и масова обществена реакция с искане за спешни мерки за прекратяване на отглеждането на американска норка за ценни кожи на територията на Република България.  

Влизането в сила на Закона за здравето на животните с цел по-доброто ранно откриване и контрол на болестите по животните на ЕС за първи път предоставя не само възможност, но и задължение за взимане на навременни мерки при съществуването на такъв сериозен риск за общественото здраве като фермите за Американска норка.

Призоваваме Ви да използвате следния текст като свое лично становище, което да изпратите до Министъра на земеделието, храните и горите на: minister@mzh.government.bg, така че да изразим заедно подкрепата си за спешното прекратяване на тази опасна и жестока индустрия в България!

Текст на становището:

 

 

               ДО

              ПРОФ. Д-Р ХРИСТО БОЗУКОВ

               МИНИСТЪР НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО,        

               ХРАНИТЕ И ГОРИТЕ

               РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

           

                                                                             

УВАЖАЕМИ Г-Н МИНИСТЪР,

 

Смятам, че производството на ценни кожи представлява сериозен риск за общественото здраве и има необходимост и възможност да предприемете мерки за спешно преустановяване на отглеждането на животни за ценни кожи на територията на Република България.

 

По време на пандемията от SARS-CoV-2 стана ясно, че има висок риск фермите за норки да бъдат засегнати от вируса, който се разпространява бързо сред норки, мутира лесно и има риск след това да зарази и хората. Норките са силно податливи на SARS-CoV-2, те могат ефективно да предават вируса и да служат като междинни гостоприемници. Научни изследвания показват, че американската норка и енотовидните кучета, могат да действат като резервоар за вируса. Отглеждането на норки създава потенциален резервоар за SARS-CoV-2 и има риск от развитието на нови щамове на коронавируса.  

 

Рискът възприемчиви животни като норки, да се превърнат в резервоар на SARS-CoV-2 поражда загриженост в световен мащаб, тъй като може да представлява продължителен риск за общественото здраве и да доведе до бъдещи събития за предаване на хора. Световната организация за здравето на животните (OIE) признава, че подобни събития могат да имат важни последици за общественото здраве. Докато пандемията на COVID-19 понастоящем се поддържа чрез предаване от човек на човек, има опасения, че въвеждането и циркулацията на нови вирусни щамове при хора може да доведе до модификации на предаваемостта или вирулентността и намалена ефективност на лечението и ваксината.

 

От 21 април 2021 г. влезе в сила Регламент (ЕС) 2016/429 за заразните болести по животните („Законодателство на ЕС за здравеопазването на животните“). Регламентът е приложим от 21 април 2021 г. Регламентът цели по-доброто ранно откриване и контрол на болестите по животните, включително нововъзникващите заболявания, свързани с изменението на климата, за намаляване на появата и последиците от епидемиите при животните. Регламентът предлага по-голяма гъвкавост за адаптиране на правилата към местните обстоятелства и към възникващите проблеми, включително климатични промени и социални промени.

 

Чл. 257 на Регламента гласи, че:

„В случай на поява на някоя от болестите от списъка или на нововъзникнала болест или при възникване на опасност, която има вероятност да представлява сериозен риск за здравето на животните или общественото здраве, компетентният орган на засегнатата държава членка, в зависимост от сериозността на положението и съответната болест или опасност, незабавно взема една или повече от следните спешни мерки, за да предотврати разпространението на болестта или опасността, включително:

 

„всякакви други спешни мерки, които счете за подходящи за ефективен и ефикасен контрол и предотвратяване на разпространението на болестта или опасността.““

 

От горепосоченото се вижда, че Регламент (ЕС) 2016/429 за заразните болести по животните дава основание за бърза реакция при наличие на болест или опасност и предоставя възможност за незабавни действия срещу отглеждането на животни за ценни кожи и премахване на тази заплаха за човешкото здраве на територията на страната ни.

В тази връзка Ви призовавам и вярвам, че Вие можете да вземете необходимите спешни мерки за прекратяване на отглеждането на животни за ценни кожи на територията на Република България.

 

С УВАЖЕНИЕ,  

(три имена и дата)  

 

Author

Норка

Призоваваме Ви да изпратите свое лично становище до Министъра на земеделието, храните и горите 


така че да изразим заедно подкрепата си за спешното прекратяване на тази опасна и жестока индустрия в България!

Търсене