dog-grass

Разследване на BBC разкрива международна мрежа за кучешки боеве, организирана от българи

„Четири лапи“ настоява за намеса на прокуратурата и пълно разследване

14.2.2019

Предаване, излъчено снощи по един от най-гледаните британски телевизионни канали – BBC 1, разкрива мрежа за организиране на кучешки боеве и търговия с обучени за битки кучета, ръководена от българи.

В разследването, организирано с помощта на неправителствената организация „Лига срещу жестоките спортове“ и частни детективи, е разкрит основният организатор на мрежата – българин с име Ивайло Николов от Русе, собственик на развъдник за питбули и на фирма за превоз на животни.

Разследващите под прикритие дори успяват да поръчат питбул с високи бойни качества от Молдова, който срещу 3000 евро трябва да им бъде доставен в България с издаден от български ветеринарен лекар паспорт.

Според разследващите, Николов е доставял животни в поне 29 страни от целия свят – от Виетнам, Непал, Пакистан и Близкия изток, до Западна Европа и САЩ. В репортажа са показани и кадри от бой между питбули, в който ясно се чува българска реч.

„След толкова скандални разкрития намесата на полицията и прокуратурата трябва да е незабавна“. „Трябва да бъдат изяснени имената на всички участници в тази схема за търговия със смърт, включително и на ветеринарните лекари, издавали паспорти на продаваните животни, и те да понесат най-тежките предвидени от закона наказания.“

категоричен е Явор Гечев от българския офис на международната организация за защита на животните „Четири лапи“.

dog-river-tree

Организирането и участието в провеждането на боеве с животни, както и отглеждането, тренирането или предоставянето на животни за боеве, е инкриминирано у нас от 2011 г. и се наказва със затвор до 5 години и глоба до 10 000 лв.

Промените бяха приети след разследване на Нова Телевизия и журналистката Диляна Гайтанджиева, което разкри схема за провеждане на кучешки боеве около София с участието и на служител от МВР. Тогава от вътрешното министерство наказаха полицая само с мъмрене.

През последните години почти липсват разкрити подобни престъпления, като най-нашумелият случай беше в Пловдив, където през 2016 г. прокуратурата и полицията разбиха група за обучение на кучета за боеве, организирана от бивш полицай. 

Бяха конфискувани повече от 40 животни, които все още са в общинския приют в Пловдив, тъй като все още няма окончателна присъда. Слабата разкриваемост на боевете с животни у нас се дължи както на липсата на практика, така и на затворения кръг от хора, много от които с големи финансови възможности, които се занимават с тази престъпна дейност.

Вижте репортажа на BBC 1 тук

Търсене